Creo söker en streamingtekniker! Läs mer »

Välkommen till Creo Media Group!

Välkommen till Sveriges ledande digitala kommunikationsbyrå specialiserad på rörlig media!

Sveriges ledande digitala kommunikationsbyrå specialiserad
på rörlig media arbetar med tre varumärken

Creo: huvudsakligen inriktat mot B2B och internkommunikation. creo.se
Creo Digital: digital utveckling främst baserad på vår videoplattform Creo Video Manager. creovideomanager.se
Unreel: en byrå som arbetar med marknadskommunikation med stort fokus på rörliga medier: strategi, koncept, produktion. unreel.se


Läs mer om Creo

Case

Medarbetare

Martin Bergén motion graphic designer 0708 587 519 martin.bergen@creo.se
Martin Bergén — motion graphic designer
Anders Mering motion creative 0739 07 27 99 anders.mering@creo.se
Anders Mering — motion creative
Mariana Nibelius post-produktionschef 0765 26 43 25 mariana.nibelius@creo.se
Mariana Nibelius — post-produktionschef
Johanna Christersson redigerare 0733 66 20 15 johanna.christersson@creo.se
Johanna Christersson — redigerare
Emalee Mandl senior exekutiv producent / partner 0708 81 22 54 emalee.mandl@creo.se
Emalee Mandl — senior exekutiv producent / partner
Tobias Kessler exekutiv producent 070 760 77 77 tobias.kessler@creo.se
Tobias Kessler — exekutiv producent
Pontus Egberg ljuddesigner 0735 30 33 03 pontus.egberg@creo.se
Pontus Egberg — ljuddesigner
Petter Norberg senior utvecklare 0762 73 89 87 petter.norberg@creo.se
Petter Norberg — senior utvecklare
Jesper Pettersson frontend-utvecklare 0722 53 55 44 jesper.pettersson@creo.se
Jesper Pettersson — frontend-utvecklare
Måns Lindén regissör/manusförfattare 0703 06 22 66 mans.linden@creo.se
Måns Lindén — regissör/manusförfattare
Linda Valter produktionsledare 0736 78 57 64 linda.valter@creo.se
Linda Valter — produktionsledare
Gustav Svensson producent 0733 99 72 41 gustav.svensson@creo.se
Gustav Svensson — producent
Johanna Liljecrantz frontend-utvecklare 0739 69 13 13 johanna.liljecrantz@creo.se
Johanna Liljecrantz — frontend-utvecklare
Antero Kärki senior utvecklare 0730 60 80 48 antero.karki@creo.se
Antero Kärki — senior utvecklare
Jon Torbiörnsson exekutiv producent 0706 03 19 49 jon.torbiornsson@creo.se
Jon Torbiörnsson — exekutiv producent
Kristine Westergren ekonomichef 0736 25 76 37 kristine.westergren@creo.se
Kristine Westergren — ekonomichef
Jakob Skarin exekutiv producent 0701 60 91 60 jakob.skarin@creo.se
Jakob Skarin — exekutiv producent
Annelie Dahl produktionschef 0733 82 81 10 annelie.dahl@creo.se
Annelie Dahl — produktionschef
Kalle Wallin teknikchef 0736 25 76 36 kalle.wallin@creo.se
Kalle Wallin — teknikchef
Penny Magounakis produktionsassistent 0730 60 80 48 penny.magounakis@creo.se
Penny Magounakis — produktionsassistent
Henry Askensten senior exekutiv producent / partner 0736 25 76 13 henry.askensten@creo.se
Henry Askensten — senior exekutiv producent / partner
Joel Grönberg producent 0722 29 00 95 joel.gronberg@creo.se
Joel Grönberg — producent
Janne Jansson creative tech wiz 0703 68 97 65 jan.jansson@creo.se
Janne Jansson — creative tech wiz
Arvid Utas fotograf & redigerare 0721 50 67 77 arvid.utas@creo.se
Arvid Utas — fotograf & redigerare
Andreas Lindqvist digitalchef 0709 73 98 58 andreas.lindqvist@creo.se
Andreas Lindqvist — digitalchef
Johan Andersson redigerare 0704 41 65 73 johan.andersson@creo.se
Johan Andersson — redigerare
Maria Sandström regissör/art director maria.sandstrom@creo.se
Maria Sandström — regissör/art director
Rasmus Lindman producent 0704 57 68 98 rasmus.lindman@creo.se
Rasmus Lindman — producent
Staffan Bergquist exekutiv producent 0733 34 30 50 staffan.bergquist@creo.se
Staffan Bergquist — exekutiv producent
Anna Gustafsson digital produktionsledare/kreatör 0737 88 83 31 anna.gustafsson@creo.se
Anna Gustafsson — digital produktionsledare/kreatör
Svante Larsson producent 0738 19 33 10 svante.larsson@creo.se
Svante Larsson — producent
Mats Karsvall kreativ chef/exekutiv producent 0707 99 13 14 mats.karsvall@creo.se
Mats Karsvall — kreativ chef/exekutiv producent
Konrad Palmason fotograf & redigerare 0700 61 86 21 konrad.palmason@creo.se
Konrad Palmason — fotograf & redigerare
Linda Bernström säljchef 0727 42 29 29 linda.bernstrom@creo.se
Linda Bernström — säljchef



Creo Video Manager 3.0 är här!

Creo Video Manager innehåller allt du kan förvänta dig av en videoplattform - och väldigt mycket mer. Flexibiliteten i Creo Video Manager erbjuder frihet i både teknik och funktionalitet, men även i design. Och plattformen hanterar inte bara video, utan även andra typer av mediefiler. Allt för att skapa den bästa upplevelsen för dig och dina användare.

Läs mer om Creo Video Manager

Behind the scenes